It's a well-known fact: businesses need money to survive.

Not only can it be spent on short-term business purchases, but it can also be used for long-term investments in the company's growth.

 

The primary way companies earn money is by selling their products or services. And about 75% of a company’s revenue comes from its standard products.

How you price these products can be a make or break decision for your business. The price should be high enough to cover production costs, but reasonable enough that potential buyers will be willing to purchase it.

But, what's the best way to calculate your product's selling price? Let's dive in and demystify the process.Free Download: Sales Plan Template

Selling price can also be known as market price, list price, or standard price. And the following factors help organizations determine the selling price of its products:

  • The price a buyer is willing to pay
  • The price a seller is willing to accept
  • The price that's competitive in the market

Depending on the type of business and its offerings, it might prioritize one of the factors over the others. The average selling price of a product can also be used to determine the price you should assign your product.

For example, the average selling price for PCs is $632. Let's say you're trying to determine a price for your high-end, personal computer (PC). You'd likely choose to price your product above the average to stand out as a luxury PC provider.

When you're ready to calculate your product's selling price, a simple formula can be used.

So, how do you calculate the selling price for your product? Use the selling price formula below:

Selling Price = Cost Price + Profit Margin

Let's define the key elements in the formula.

  • Cost Price: The price a retailer paid for the product
  • Profit Margin: A percentage of the cost price.

For example, Hot Pie's Bakery Supply needs to calculate the selling price for its product line of bread machines. The business purchased 20 bread machines for $3,000.

  • Total cost of units purchased: $3,000
  • Number of units purchased: 20
  • Cost price: $150 ($3,000/20)

Now it's time to plug the numbers into the selling price formula. The cost price for each bread machine is $150, and the business hopes to earn a 40% profit margin. Here's what the formula would look like in action:

Selling Price = $150 + (40% x $150)

Selling Price = $150 + (0.4 x $150)

Selling Price = $150 + $60

Selling Price = $210

Now, Hot Pie's Bakery Supply has a selling price -- each bread machine will be sold to buyers for $210.

With the correct selling price, your business can earn a profit. To learn more about pricing strategies, check out this quick guide to cost-plus pricing next.

sales plan

 sales plan template free

Originally published Apr 4, 2019 7:30:00 AM, updated September 05 2019

Topics:

Pricing Strategy